ضرورت استفاده از فاینانس خارجی/افزایش ۱۰درصدی ترانزیت کالا با ارتقاء

عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر اینکه طبق قانون دولت باید هر ساله ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته ترانزیت کالا را در کشور افزایش دهد، گفت: نقش وزارت خارجه و بخش خصوصی در این موضوع مهم است.

سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت افزایش سهم ایران از ترانزیت منطقه ای، گفت: در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه با درآمدهای حاصل از ترانزیت کشور خود را اداره می کنند در حالی که کشور ما هنوز نتوانسته از این مزیت به خوبی استفاده کند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حساسیت کمیسیون عمران مجلس نسبت به ضرورت افزایش سهم درآمدهای ترانزیتی کشور، افزود: این کمیسیون بارها نشست‌های مختلف با مسئولان وزارت راه و شهرسازی برای بررسی موانع پیش روی این موضوع برگزار کرده است.

وی با یادآوری نشست کمیسیون متبوعش با رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: طبق قانون دولت باید سالانه ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته ترانزیت کالا را در کشور افزایش دهد که لازمه این امر ارتقا زیر ساخت ها است.

رشد ترانزیت منطقه درآمد کلانی برای کشور به همراه دارد

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه افزایش سهم ایران از ترانزیت منطقه ای درآمد کلانی برای کشور به همراه خواهد داشت، افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه با ارتقا زیرساخت های خود گوی رقابت را از سایر کشورها در این زمینه ربوده و هر سال درآمد بیشتری از این راه کسب می کنند.

وی با بیان اینکه ضعف زیرساخت ها یکی از مهم ترین عواملی است که اجازه رشد ترانزیت منطقه ای را به کشور نمی دهد، گفت: توسعه شبکه ریلی، توجه به ایمن سازی جاده ها و همچنین پوشش هوایی ایمن از ملزوماتی است که می تواند سهم ما را از ترانزیت منطقه ای افزایش دهد.

موسوی بیوکی با تاکید بر ضرورت در نظر گرفتن برخی تسهیلات و امکانات رفاهی برای رانندگان خارجی، تصریح کرد: هر چه رانندگان کشور ما را از حیث راحتی برای حمل و نقل بهتر ببینند این مسیر را برای عبور خود برگزیده به این ترتیب درآمدهای بسیاری عاید ما خواهد شد.

فاینانس خارجی راهکاری برای تکمیل زیرساخت های ترانزیتی

وی با بیان اینکه استفاده از فایناس های خارجی برای تکمیل زیرساخت های حمل و نقلی راهکار خوبی برای افزایش سهم در ترانزیت منطقه ای است، افزود: در حال حاضر برخی خطوط ریلی با همکاری کشورهایی مانند روسیه قابل تکمیل و بهره برداری است از این رو باید از این فرصت در جهت بهره برداری در بلند مدت استفاده شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به امنیت حاکم بر کشور، گفت: امنیت حاکم بر کشور مهم ترین مولفه ای است که هر کشوری خواهان عبور دادن کالاهای خود از آن است زیرا احتمال از دست دادن سرمایه خود را ندارد؛ با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه درگیر جنگ و ناامنی هستند باید با استفاده از این امنیت موجود سهم خود از ترانزیت منطقه ای را افزایش دهیم.

دستگاه دیپلماسی نقش مهمی در افزایش سهم ایران در ترانزیت منطقه ای دارد

موسوی بیوکی با تاکید بر نقش وزارت امور خارجه بر افزایش سهم ایران از ترانزیت منطقه ای، گفت: هر چند در این موضوع وزارت راه نقش کلیدی دارد، اما از نقش وزارت امور خارجه نیز نباید بگذریم ،زیرا این وزارتخانه می تواند با ارتباط با کشورهای منطقه این سهم را به طور چشمگیری افزایش دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: علاوه بر تقویت ارتباط وزارت امور خارجه کشورمان با سایر کشورها دستگاه ها خصوصی نیز باید با سایر کشورها وارد مراوده شوند تا سهم ترانزیت منطقه ای افزایش یابد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کمیسیون عمران مجلس به موضوع افزایش سهم کشور از ترانزیت منطقه ای ورود کرده و از وزارت راه در این رابطه و اقدامات انجام شده گزارش هایی را مطالبه کرده است که تاکنون توضیحات داده شده کافی نبوده و این کمیسیون همچنان منتظر تکمیل گزارشهای مسئولان است./

همچنین ببینید

خدمت به عزاداران حسینی یک توفیق بزرگ است که نصیب نیروهای نظامی و انتظامی می‌شود

استان یزد به استاندار بومی نیاز دارد

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ضرورت تهیه و …