بررسی واگذاری بنادر به بخش خصوصی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی سرمایه‌گذاری در بنادر و خطوط ریلی کشور در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

سیدابوالفضل موسوی بیوکی در گفت‌وگو با ایسنا با تشریح جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون گزارش وزارت راه و شهرسازی درباره بندهای ۴۸، ۵۱ و ۵۲ قانون برنامه ششم توسعه در ارتباط با واگذاری بنادر کوچک به بخش خصوصی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی گزارشی را درباره اقدامات انجام شده و ضوابط، معیارها، شاخص‌هایی که در نظر گرفته شده و امتیازاتی که دولت می‌تواند دهد، ارائه دادند.

نماینده مردم یزد در مجلس تصریح کرد: بر اساس برنامه مدون حدود یک ماه دیگر نسبت به واگذاری ۳۶ بندر در جنوب به بخش خصوصی اقدام می‌شود و شرایط مزایده آنها نیز اعلام خواهد شد. بیش از ۹۰ درصد بار از طریق بنادر وارد کشور می‌شود و ما به همین نسبت از بنادر کشور صادرات داریم. این امر می‌تواند بخش خصوصی را در اداره بنادر وارد کند.

او افزود: در ادامه نیز در خصوص اجرای ماده ۵۲ قانون برنامه ششم توسعه بحث شد که این ماده نیز به همین مباحث در خصوص خطوط ریلی و واگن های شرکت راه آهن بازمی‌گردد. بر اساس گزارش‌ها در بحث زیرساخت‌ها آن طور که باید و شاید عمل نشده و کمیسیون سازمان بنادر را مکلف کرد تا جلسه‌ای را با مدیران مربوطه راه و شهرسازی، بانک‌ها و صندوق توسعه برگزار کند تا ببینند چه راه حل‌هایی وجود دارد تا در خصوص زیرساخت‌های خطوط ریلی نیز از ظرفیت‌های برنامه ششم توسعه استفاده شود.

همچنین ببینید

کاهش میزان ساخت و ساز؛ ناهماهنگی دولت و شهرداری‌ها در تولید مسکن شهری

کاهش میزان ساخت و ساز؛ ناهماهنگی دولت و شهرداری‌ها در تولید مسکن شهری نایب رئیس …