سهم ۱۵ درصدی حوزه عمرانی ازکل بودجه

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون سهم بودجه های عمرانی و جاری کشور نسبت به بودجه سالانه به ترتیب ۱۵ و ۸۵ درصدی است.

«سید ابوالفضل موسوی بیوکی» افزود: بطورکلی از ۲۰ سال پیش نسبت بودجه های عمرانی به جاری در کشور ۴۵ به ۵۵ درصد بوده که متاسفانه این نسبت در سال های اخیر ۱۵ به ۸۵ درصد رسیده است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا سهم بودجه های عمرانی نسبت به بودجه های جاری بر مدار کاهشی است، اظهارداشت: بزرگ شدن دولت، افزایش هزینه های اجرایی و موارد مشابه دیگر از جمله این عوامل است.
نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون حجم پروژه های نیمه تمام در کشور به ۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
وی افزود: دولت برای تامین منابع مورد نیاز پروژه های نیمه تمام باید فکر اساسی داشته باشد.
موسوی بیوکی در ادامه واگذاری املاک در اختیار دستگاه ها را از جمله راهکارهای مناسب در این زمینه برشمرد و اظهارداشت: دستگاه ها این دارایی ها را می توانند به فروش برسانند یا با پیمانکاران تهاتر کنند.
وی گفت: کار بررسی لایحه عمومی – خصوصی در کمیسیون عمران به اتمام رسیده و در حال تقدیم به هیئت رئیسه مجلس است.
نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: مطابق این لایحه دولت مکلف به اینکه پروژه های عمرانی را با شرایط بهتری به بخش خصوصی واگذار کند.
وی در ادامه اظهار امیدواری کرد با این تلاش ها و اقدامات بتوان تحول مثبت و رو به جلو در بخش توسعه و عمران کشور بوجود آورد.
موسوی بیوکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای سال ۹۹ باید بودجه بدون نفت را پیش بینی کرد.
وی افزود: کشور یک زمانی از محل فروش نفت ۱۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشت اما امروز این عدد به دلیل اعمال تحریم ها دیگر وجود ندارد.
نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: فروش نفت برای ایران در حال حاضر بسیار سخت و دشوار شده است.
وی گفت: هم اکنون میزان فروش نفت به زیر ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده در حالیکه ایران روزگاری دو میلیون بشکه در روز نفت روی ریل صادرات قرار می داد.
موسوی بیوکی افزود: کاهش صادرات و فروش نفت را باید به فال نیک گرفت چون موجب شده مسئولان به فکر اصلاح ساختار بودجه و اقتصاد کشور باشند.
وی اظهارداشت: فاصله گرفتن از اتکا به درآمدهای نفتی در کشور ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآورشد: کشور همانند سایر ممالک دنیا باید با در آمدهای غیر نفتی مانند مالیات اداره شود نه با در آمدهای نفتی!.
برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۹ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، حمیدرضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

همچنین ببینید

بررسی واگذاری بنادر به بخش خصوصی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

بررسی واگذاری بنادر به بخش خصوصی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی سرمایه‌گذاری در بنادر و خطوط ریلی کشور …