نیازمند مردم یزد در مجلس شورای اسلامی :

۲ برابری آمار بیکاری زنان یزد نیازمند ریشه‌یابی است

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش دو برابری آمار بیکاری زنان یزد نیازمند ریشه‌یابی است گفت: دولت خانه‌داری را به عنوان شغل به حساب آورد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، سیدابوالفضل موسوی بیوکی در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: جمعیت صفر تا ۲۰ سال و ۲۰ تا ۲۹ سال یزد رابطه‌ای با همدیگر دارند که این موضوع در نرخ بیکاری خود را نشان می‌دهد و قطعا در سال‌های آینده کاهش بیکاری را نشان می‌دهد.

وی افزود: یزد ۲۶ سال است که رتبه اول پذیرش دانشجو در کشور را دارد و در این حوزه نقش اساسی را خانواده ایفا می‌کند و مدیریت خانه که توسط خانم‌ها انجام می‌شود نقش بسیار مهمی در این حوزه داشته است.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر خانه‌داری که مدیریت خانه است و با این اهمیت بالا را به عنوان شغل در نظر بگیریم و بتوانند از مزیت‌های شغلی و بیمه استفاده کنند بسیاری از مشکلات و آمار بیکاری رفع می‌شود.

موسوی بیوکی خواستار پیگیری این موضوع توسط معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری شد و گفت: این موضوع سخت است اما با تحقیق‌ها و بررسی‌هایی که من انجام دادم این موضوع کاملا امکان‌پذیر است.

وی افزود: ۵ درصد جمعیت استان یزد در سرشماری سال ۹۵ غیر ایرانی عنوان شده که ۹۴ درصد آنها افغانستانی هستند و نسبت زن به مردم آنها چهار به یک است که سبب ایجاد مشکلاتی در استان یزد می‌شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمار واقعی اتباع غیرایرانی ساکن یزد از میزان اعلام شده بیشتر و نزدیک به ۱۰ درصد است گفت: اگر همین ۵ درصد را هم در نظر بگیریم با توجه به نسبت جنسیتی که دارند باید مورد توجه باشد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۰ آمار بیکاری زنان در یزد حدود ۱۴ درصد بود گفت: الان این آمار به ۲۷ درصد رسیده که باید حتما ریشه‌یابی در علت علل این افزایش قابل توجه و نزدیک به دو برابری در استان انجام شود.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی افزود: در پیش دبستانی تعداد دختران و پسران در استان یزد مساوی هستند ولی در ابتدایی آمار دختران یک دفعه با ریزش قابل توجهی روبه‌رو می‌شوند و در متوسطه اول هم این ریزش افزایش بیشتری پیدا می‌کند ولی وقتی به متوسطه دوم می‌رسیم، یک دفعه آمار دختران از پسران افزایش پیدا می‌کند.

موسوی بیوکی با بیان اینکه در ارتباط با متوسطه دوم می‌توان گفت که بخشی از پسران جذب کار می‌شوند گفت: باید بررسی شود که چرا در دوره ابتدایی و متوسطه اول به نسبت پیش دبستانی یک دفعه آمار دختران کاهش می‌یابد.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در دانشگاه‌های وزارت علوم یزد تعداد دختران یزد دو هزار نفر بیشتر از پسران است و در دانشگاه‌های وزارت بهداشت هم تعداد دختران تقریبا دو برابر پسران است.

همچنین ببینید

بررسی واگذاری بنادر به بخش خصوصی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

بررسی واگذاری بنادر به بخش خصوصی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی سرمایه‌گذاری در بنادر و خطوط ریلی کشور …